Новини
Управління
Нормування праці Охорона праці Планування роботи Система контролю Шкільна документація Атестація педпрацівників Робота педради Реформа освіти Освітній менеджмент
Методика
Освітні технології Методичні рекомендації Діагностична робота Стан викладання Навчальні кабінети Методичний кабінет Аналіз уроку Анкетування
Учительська
Календарне планування Поурочне планування Сценарії заходів Майстер-клас Класне керівництво Тести для учителів Педагогічний словник Творчість учителів
Бібліотека
Нормативні документи Навчальні підручники Облік підручників Електронний каталог Сценарії Бланки, форми Актуальні питання
Для батьків
Сім'я і закон Сім'я і виховання Методика виховання Батьки і педагоги Здоров'я дітей Поради психолога Батьківські тести Завдання для батьків
Для учнів
Захист своїх прав Молодь і суспільство Самовиховання Як правильно вчитися? Крилаті вирази Саморозвиток Шкідливі звички Учнівські тести Цікавий Інтернет

Каталог статей

Головна » Статті » Учительська » Сценарії заходів

Щоб у серці жила Україна: до 25-річчя незалежності України

Щоб у серці жила Україна: до 25-річчя незалежності України

Мета: згадати історичні відомості; виховувати почуття патріотизму й національної свідомості, розвивати пізнавальну активність, вміння критично аналізувати історичні та літературні факти, робити власні висновки; формувати цікавість до вивчення історії й культури свого народу; формувати історичний світогляд.

Обладнання: карта України; ілюстрації, малюнки учнів; портрети відомих українців; зображення державної символіки;Конституція України; мультимедійні засоби.

Епіграф:

В серці кожної людини

Місце є для Батьківщини.

А у мене і в родини

Живе в серці Україна!

Хід уроку

І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку. Вірш Ігоря Калиниченка «Лише Україна» (або прослуховування пісні Юрія Рибчинського «Моя Україна» у виконанні Наталії Бучинської).

Заніс рідний вітер у серце зернину,

І чисте колосся з душі проросло.

Лише Батьківщина, лише Україна

Покладе надію мені на чоло.

Ідуть місяці і роки без упину,

Й немало спливло вже тієї води.

Лише Батьківщина, лише Україна

Залишиться в серці моїм назавжди.

Не згасне народ, що по вільній стежині

Ітиме до щастя, тепла й доброти.

Лише Батьківщина, лише Україна

Всіх нас приведе до святої мети!

II. Метод «Мої асоціації».

– Діти, з чим у вас асоціюється слово «Батьківщина»?

– З якими поняттями, словами, історичними фактами асоціюють Україну в світі? (вареники, борщ, козаки, Запорізька Січ, Хортиця, Дніпро, Чорнобиль, брати Клички, Тарас та Андрій Шевченки тощо).

– Перегляд соціального відеоролика «Країна починається з тебе». З ким або чим асоціюється дівчина з підручником «Рідна мова»?

– Прослухайте вірш про Україну та подивіться, як можна цікаво пояснити її назву. (Звичайно, учні можуть дібрати власні приклади на кожну букву).

Гарна назва «Україна»

Сенс значний в собі таїть.

«У» — то урожай в країні,

«К» — то Київ, що стоїть.

«Р» — рівнини під степами,

«А» — то армія міцна,

«ї» сховалась за лісами,

«Н» — то ненька дорога.

«А» — то аґрус, абрикоси,

І акація струнка,

Що розпустить свої коси,

Коли прийде вже весна.

III. Слово вчителя.

25 років. Це багато чи мало? З погляду історії - це маленький проміжок часу в тисячолітньому розвитку людства. А з точки зору розвитку й утвердження нової незалежної держави - це не так вже й мало. Швидко промайнули роки, багато відбулося подій, виросло нове покоління молоді. Можна зробити певні висновки, підвести підсумки.

Історична довідка. Акт проголошення незалежності

24серпня Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України. У ньому зазначалося: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19серпня 1991 року,продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення ,передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України. Територія України є неподільною і недоторканою.

Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

Розпочався процес утвердження атрибутів державності, без яких не існує суверенних держав. 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор, а 28 січня 1 992 р. він отримав статус державного. 15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерла Україна...». 19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну.

IV. Топ-20 найважливіших історичних подій.

1. Перші президентські вибори, обрання главою держави Леоніда Кравчука - 1 грудня 1991 р.

2. Обрання президентом України Леоніда Кучми -10 липня 1994 р.

3. Вступ України до Ради Європи - 9 листопада 1995 р.

4. Прийняття Конституції України - 28 червня 1996 р.

5. Введення національної грошової одиниці - гривні - 2 вересня 1996 р.

6. Обрання президентом України Леоніда Кучми - 14 листопада 1999 р.

7. Майдан, Помаранчева революція - 21 листопада-26 грудня 2004 р.

8. Обрання президентом України Віктора Ющенка - 26 грудня 2004 р.

9. Верховна Рада України ухвалила закон, яким визнала Голодомор 1932-1933 рр. Геноцидом українського народу - 28 листопада 2006 р.

10. Вступ України до Світової Організації Торгівлі -16 травня 2008 р. (заявку було подано 30 листопада 1993 р.)

11. Обрання президентом України Віктора Януковича - 7 лютого 2010 р.

12. У 2007 році тандем Україна - Польща отримав право на проведення однієї із найголовніших спортивних подій світу, і вже влітку 2012-го футбольне свято прокотилося 4-ма українськими містами - із 8 червня по 1 липня.

13. Перше олімпійське золото для незалежної України виборола на зимових Олімпійських іграх 1994 р. у Лілліхаммері Оксана Баюл (фігурне катання).

14. Перемога Руслани Лижичко на Євробаченні 15 травня 2004 р. А 14 травня 2016 р. перемогла Джамала.

15. Донецький «Шахтар» виграв Кубок УЕФА 20 травня 2009 р.

16. Євромайдан, Революція Гідності (21 листопада 2013 р. - лютий 2014р.). Втеча Президента В. Януковича з України до Росії.

17. Анексія Криму Росією протягом березня 2014 року.

18. Російська збройна агресія на Сході України 2014-2016 роки. В середині квітня 2014 року озброєні групи проросійських активістів почали захоплювати адмінбудівлі та відділки міліції у містах Донбасу Українська влада у відповідь заявила про проведення Антитерористичної операції (АТО) із залученням Збройних сил. Поступово протистояння переросло у масштабний воєнний конфлікт.

19. Позачергові вибори Президента України, що відбулися 25 травня 2014 року. Президентом обрано Петра Порошенка.

20. Угода про асоціацію України з Європейським Союзом. Політичну частину угоди було підписано 21 березня 2014 року, економічну частину — 27 червня 2014 року.

V. Мозковий штурм.

Вчитель. Оскільки ви всі зараз навчаєтесь у школі і є школярами, то ми не можемо не сказати про зміни, які відбулися в освіті впродовж останніх 25-ти років і які так чи інше торкнулися і вас. Що ви про це знаєте? (Очікувані відповіді: 12-ти бальна система оцінювання; зовнішнє незалежне тестування (ЗНО) при вступі до ВНЗ; 12-ти річне навчання; створення навчальних закладів нових типів: гімназій, ліцеїв, НВК; профільне навчання з 8 класу; введення нових предметів тощо).

VI. Скарбничка народної мудрості.

Прислів'я про Україну вийшли з народу, який надзвичайно любив, шанував, оберігав свою Батьківщину. Вони дають приклад для наслідування сучасній молоді, адже за незалежність України боролися наші батьки, діди, прадіди. Складалися такі вислови впродовж багатьох століть, бо немає «мудріших, ніж народ учителів». Мати, Батьківщина, воля, Україна - безперечно, найголовніші слова для кожного українця. Недаремно саме про них складено найбільше пісень, віршів, прислів'їв, приказок, казок тощо. Наші предки висловлювали таким чином свою любов і пошану до рідної сторони і нам передали у спадок цю життєву мудрість. (Якщо вчитель володіє Веб-сервісом Tagul, тo можна створити хмари слів із даних прислів'їв).

• Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

• На чужій стороні й весна не красна.

• Без калини немає України.

• Де рідний край, там і під ялиною рай.

• Батьківщина — мати, умій за неї — постояти.

• Будь не тільки сином свого батька - будь і сином свого народу.

• Дим Вітчизни світліше чужого вогню.

• Нема на світі другої України, немає другого Дніпра.

• Краще на рідній землі кістьми полягти, ніж на чужій слави досягти.

• За народ і волю віддамо життя і долю.

VII. Презентація «Відомі поети про Україну»

1. Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її вічно живу і нову,

і мову її солов'їну. (В. Сосюра)

2. Можеш вибирати друзів і дружину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину. (В. Симоненко)

3. Нема на світі України,

Немає другого Дніпра. (Т. Шевченко)

4. Забудеш рідний край —

тобі твій корінь всохне. (П. Тичина)

5. В своїй хаті своя й правда,

І сила, і воля. (Т. Шевченко)

6. Вітчизна — ось і альфа, і омега! (Д. Павличко)

7. Дзвін шабель, пісні, походи,

воля соколина, тихі зорі,

ясні води — моя Україна. (В. Сосюра)

8. В дитинстві відкриваєш материк,

котрий назветься потім — Батьківщина. (Л. Костенко)

Коментар вчителя. Це лише мізерна частинка рядків про Батьківщину в безмежному морі української поезії. Якщо погортати сторінки української літератури, то їх можна знайти набагато більше. Пишучи такі патріотичні рядки, письменники вкладали в них все своє серце і душу і намагалися донести свої думки до наступних поколінь українців, а саме до нас.

VIII. Метод «Прес»

Підтвердіть або спростуйте слова Василя Сухомлинського «Той, хто по-справжньому любить свою Батьківщину, з усякого погляду справжня людина».

  • Я вважаю, що...
  • Тому що...
  • Наприклад...
  • Отже...

IX. Заключне слово вчителя

«Історія - скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього»,- так сказав чотири століття тому відомий іспанський письменник М. Сервантес. Ці слова не втратили свою актуальність і правдивість і нині. Двадцять п’ять років тому справдилася споконвічна українська мрія: Україна стала незалежною державою. Століттями, віками наш народ йшов до цієї особливої події. На цьому шляху полягло немало відомих і безіменних героїв. Гинуть і зараз на Сході України, утверджуючи наше право на волю і свободу. Як показав час, боротьба за своє право бути незалежним і самостійним є постійною. Якою наша держава буде ще через 25 років, буде залежати від вас. Хочеться вірити, що уроки історії не пропадуть даремно для вас, а любов, повагу до Батьківщини ви пронесете в своєму серці й передасте наступним поколінням. Хочеться завершити урок оптимістичними словами Івана Багряного: «Народ мій є! Народ мій вічно буде! Ніхто не перекреслить мій народ!»

Список використаних Інтернет-джерел

1. 24 вірші про Україну, які вражають відвертістю [Електронний ресурс]. – Режим доступу: URL : http://24tv.ua/24_virshi_pro_ukrayinu_yaki_vrazhayut_vidvertistyu_n600011 Назва з екрану.

2. Прислів'я та приказки про батьківщину, рідний край [Електронний ресурс].- Режим доступу: URL: http://dovidka.biz.ua/prisliv-ya-ta-prikazki-pro-batkivshhinu-ridniy-kray/
Назва з екрану.

3. Патріотичні вірші [Електронний ресурс].-Режим доступу: URL:http://svoboda-vo.at.ua/board/poezija/l. Назва з екрану.

4. Крилаті вислови про історію [Електронний ресурс].- Режим доступу: URL: http://vchithist.blogspot.com/2016/01/blog-post_l9.html. Назва з екрану.

5. Урок з позакласного читання. Україна у віршах Ліни Костенко [Електронний ресурс]. - Режим доступу: URL:. http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/urok-z-pozaklasnogo-chitannya-ukra yina-u-virshakh-html Назва з екрану.

6. Країна починається з тебе! Українська мова [Електронний ресурс]. - Режим доступу : URL : https://www.youtube.com/watch?v=zveMSTiTxqg Haзвa з екрану.

7. Наша з тобою біографія. 100 найважливіших подій 1991-2011 рр. [Електронний   ресурс]. – Режим доступу :URL:http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/08/24/53213/. Назва з екрану.

Тарасенко Вікторія Георгіївна,
вчитель української мови і літератури,
Балабинський навчально-виховний комплекс
гімназія «Престиж»

Завантажити ►

Категорія: Сценарії заходів | Додав: Peter (22.07.2016)
Переглядів: 2654 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
avatar
Категорії розділу
Поурочне планування [10]
Сценарії заходів [31]
Календарне планування [28]
Майстер-клас [0]
Класне керівництво [0]
Творчість учителів [0]
Пошук
Нові документи
Нові накази МОН
Про внесення змін до Положення про порядок здійснення інноваційної освітньої діяльності
Про внесення змін до Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах...
Про проведення у 2017/2018 навчальному році Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)

Нові листи МОН
Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про освіту»
Про відзначення Дня захисника України
Про організацію та проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2018»

Новини освіти
Вхід на сайт
Наше опитування
Які матеріали найпотрібніше розміщувати на сайті (вибрати один)?
Всього відповідей: 368
Джерела інформаціїСтатистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0