|
Платон мені друг, але істина дорожча
Аристотель.
|
Держаудитслужба звернула увагу на наказ Міністерства освіти і науки України від 19.08.2016 № 1009 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 21.08.2013 № 1222», яким внесені зміни щодо орієнтовних вимог до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи, скасовано фіксацію результатів оцінювання ведення зошитів y окремій колонці Класного журналу.
Департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України надіслав органам управління освітою обласних, Київської міської державних адміністрацій, інститутам післядипломної педагогічної освіти, загальноосвітнім навчальним закладам лист від 11.11.2016 № 2/2-14-2401-16 «Щодо факту перевірки зошитів вчителем початкових класів», у якому дається для інформування та використання в роботі лист до Державної аудиторської служби України щодо факту перевірки зошитів вчителем початкових класів.
Крім цитування законодавчих та нормативно-правових норм, цей лист містить новелу в двох останніх реченнях: «Отже, факт перевірки зошитів вчителем підтверджується виставлянням поточних оцінок у зошитах, а не у окремій колонці Класного журналу. Просимо врахувати зазначені зміни у найкоротший термін та повідомити структурні підрозділи, які підпорядковані Державній аудиторській службі України, а також Міністерство освіти і науки України».
Перше речення вражає своїм алогізмом, а обидва – правовим нігілізмом.
Насправді, Державна аудиторська служба України відповідно до покладених на неї завдань і повинна узагальнювати практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляти пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подавати їх Кабінетові Міністрів України, здійснювати контроль у міністерствах.
Відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Зміни і доповнення, внесені до нормативно-правового акта, а також рішення про втрату нормативно-правовим актом чинності, підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому цим Положенням.
Нормативно-правові акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, які не пройшли державної реєстрації та офіційного опублікування, вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Міністерства, інші органи виконавчої влади зобов’язані не допускати випадків направлення на виконання нормативно-правових актів, що не пройшли державну реєстрацію та не опубліковані в установленому законодавством порядку.
Вимоги до заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів визначаються Інструкцією щодо заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 08.04.2015 № 412 «Про затвердження Інструкції щодо заповнення класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2015 за № 472/26917, а критерії оцінювання навчальних досягнень учнів – наказом Міністерства освіти і науки України від 13.04.2011 № 329 «Про затвердження Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.05.2011 за № 566/19304, відповідно до якого обов’язковому оцінюванню підлягають навчальні досягнення учнів з предметів інваріантної складової навчального плану закладу. У першому класі дається словесна характеристика знань, умінь і навичок учнів. У наступних класах оцінювання здійснюється за 12-бальною системою (шкалою) і його результати позначаються цифрами від 1 до 12. За рішенням педагогічної ради навчального закладу може надаватися словесна характеристика знань, умінь і навичок учнів другого класу.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 19.08.2016 № 1009 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 21.08.2013 № 1222» фактично вносяться зміни до вказаних наказів, а, значить, він має бути зареєстрований в Міністерстві юстиції України. Отже, наказ Міністерства освіти і науки України від 19.08.2016 № 1009 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 21.08.2013 № 1222» вважається таким, що не набрав чинності, і не може бути застосований.
Петро Мороз |